Dla wielu osób „Noc sów” to jedyna szansa, by zobaczyć, jak wygląda życie w lesie po zmierzchu. Nie dziwi więc, że kolejny rok z rzędu w tym wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym wziął udział komplet uczestników. I nie tylko w Iławie, gdzie „Noc sów” odbyła się po raz trzeci, ale też w Suszu, gdzie wydarzenie w tej formie zawitało po raz pierwszy.

„Noc sów” to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone jednym z najbardziej tajemniczych ptaków. Po raz siódmy zorganizowało je stowarzyszenie Ptaki Polskie, a także dziesiątki koordynatorów lokalnych – na terenie powiatu iławskiego są to: Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, nadleśnictwa Iława i Susz oraz Port Śródlądowy w Iławie. I to właśnie spotkanie w porcie, które odbyło się 23 marca, rozpoczęło lokalną edycję „Nocy sów”.

Wydarzenie rozpoczęły warsztaty teoretyczne, które odbyły się w sali konferencyjnej portu. Prowadził je Tadeusz Markos, wielki miłośnik i popularyzator Pojezierza Iławskiego, na co dzień pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, który prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. Wspierali go Kinga Sulej z Nadleśnictwa Iława oraz Michał Młotek z Portu Śródlądowego w Iławie.

Dla uczestników części teoretycznej, która odbyła się także dzień później w Suszu, była to okazja, by poszerzyć swoją wiedzę o poszczególnych gatunkach sów, ich biologii, badaniach i ochronie oraz roli, jaką odegrały w polskich legendach i kulturze. Ta część wydarzenia transmitowana była na żywo w Internecie – na oficjalnym fan page portu na portalu społecznościowym Facebook.

Po warsztatach teoretycznych odbył się wyjazd terenowy do lasu – w okolice miejsca, gdzie udało się usłyszeć sowy w trakcie zeszłorocznej edycji wydarzenia. Także w tym roku – dzięki specjalnemu urządzeniu – udało się zwabić i usłyszeć pohukiwania samicy i samca puszczyka zwyczajnego. Mniej szczęścia mieli uczestnicy spotkania w Suszu, które odbyło się dzień później. Tam nie udało się usłyszeć sów, jednak całość wydarzenia zakończyła się wspólnym ogniskiem i długimi rozmowami o atrakcjach przyrodniczych Pojezierza Iławskiego.

Łącznie w tegorocznej edycji „Nocy sów” w powiecie iławskim udział wzięło ponad 100 osób. Kolejna szansa, by usłyszeć sowy za rok – w trakcie ósmej edycji wydarzenia.

fot. Cezary Korkosz

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?