Już prawie dwustu przedszkolaków wzięło udział w projekcie „Przyjaciel Jezioraka” – nowej inicjatywie Portu Śródlądowego w Iławie, której celem jest zwiększenie wśród najmłodszych mieszkańców powiatu iławskiego świadomości dotyczącej Jezioraka i roli, jaką odgrywa on w życiu nas wszystkich.

W trakcie zajęć dzieci poznają najważniejsze fakty związane z regionem. Dowiadują się, że Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce, a Wielka Żuława największą wyspą śródlądową w kraju. W trakcie zabawy poznają też nazwy innych wysp z obszaru Jezioraka, gatunki ptaków i ryb, a nawet dowiadują się, kim był książkowy Pan Samochodzik. Na zakończenie, po pokazie makiety Kanału Elbląskiego, każdy przedszkolak otrzymuje specjalną odznakę „Przyjaciel Jezioraka”.

Zajęcia dla dzieci prowadzą pracownicy portu z przygotowaniem pedagogicznym. – Dzieci na swój sposób interesują się regionem i tym, co ich otacza. Zaskoczyło mnie, gdy potrafiły wymienić kilka gatunków zwierząt, zamieszkujących na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego – mówi Marta Kalinowska-Szczudło. – Niektóre dzieci zgłaszały się, mówiąc, że żeglują z rodzicami po Jezioraku. Jezioro i lasy to dla nich coś oczywistego. Coś, co mamy na zawsze i o co należy dbać – dodaje. Do tej pory w zajęciach udział wzięło już dwustu przedszkolaków z pięciu różnych przedszkoli.

Port, poza obsługą żeglarzy i ruchu turystycznego w tej części Jezioraka, od samego początku przykłada dużą wagę do edukacji mieszkańców powiatu iławskiego. Regularnie, samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami, organizowane są na terenie portu otwarte spotkania, których celem jest upowszechnianie wiedzy o Jezioraku i Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Po raz pierwszy jednak realizowane jest przedsięwzięcie wyłącznie dla najmłodszych mieszkańców powiatu.

– Liczymy, że do połowy 2018 roku uda się spotkać z większością przedszkolaków z terenu powiatu iławskiego – mówi Sławomir Ciszewski, dyrektor portu. – Czekamy na zgłoszenia wszystkich chętnych przedszkoli, z terenu całego powiatu, zarówno samorządowych, jak i prywatnych – dodaje.

Zajęcia są, oczywiście, bezpłatne. Chętni mogą ustalać terminy zajęć pod numerem telefonu 602 744 083. Obecnie przyjmowane są zapisy na pierwsze dwa tygodnie listopada.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?