Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Nadleśnictwa Iława i Susz oraz Port Śródlądowy w Iławie zapraszają na „Noc sów” – ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone jednym z najbardziej tajemniczych ptaków. Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak wygląda życie sów w Polsce i… jak wygląda las nocą.

Przełom marca i kwietnia to dla większości sów najbardziej aktywny okres w roku. Wtedy rozpoczyna się ich okres godowy. W ostatnich latach uczestnikom „Nocy sów” w powiecie iławskim udawało się usłyszeć pohukiwanie sów. Czy uda się i w tym roku? Okaże się już 23 i 24 marca.

To wtedy mieszkańcy powiatu będą mieli okazję przyjrzeć się sowom z bliska – 23 marca podczas spotkania w Iławie i 24 marca podczas spotkania w Suszu. Oba spotkania podzielone będą na dwie części – pierwszą stacjonarną i drugą terenową. W czasie pierwszej, która przyjmie formę warsztatów teoretycznych, uczestnicy dowiedzą się, dlaczego sowy były ptakami Ateny i symbolem mądrości, odkryją tajemnice hipnotyzujących oczu i bezszelestnych lotów. Prowadzący opowiedzą też o poszczególnych gatunkach sów i ich biologii, przedstawią metody badań i ochrony sów oraz wyjaśnią, jaką rolę odgrywały w polskich legendach i kulturze.

Druga część spotkania będzie miała charakter wyjazdu terenowego. Będzie to niezwykła szansa na to, by wieczorową porą, wspólnie ze znawcami tematu, poznać sowy z bliska, nasłuchiwać je i wabić. Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody.

Organizatorzy – Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Nadleśnictwa Iława i Susz oraz Port Śródlądowy w Iławie – zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu. Ilość miejsc ze względów organizacyjnych jest jednak ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń (zgłoszenia przesyłać można do 20 marca).

Informacji dotyczących wydarzenia udziela Kinga Sulej (kontakt i przyjmowanie zgłoszeń: kinga.sulej@olsztyn.lasy.gov.pl, 664 369 263 – w godz. 10:00-15:00). Ogólnopolskim koordynatorem „Nocy sów” jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w Polsce po raz siódmy.

PLAN WYDARZENIA:

23 marca
godz. 18:30 warsztaty teoretyczne
Port Śródlądowy w Iławie, ul. Chodkiewicza 5

godz. 20:00 wycieczka terenowa
wyjazd autokarem do lasu

24 marca
godz. 18:30 warsztaty teoretyczne
Nadleśnictwo Susz, ul. Piastowska 36B

godz. 20:00 wycieczka terenowa
wyjazd autokarem do lasu

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?