Trzy nowe tablice pamiątkowe odsłonięte zostały w Alei Żeglarskiej na terenie Portu Śródlądowego w Iławie. W ten sposób wyróżniono Zbigniewa Nienackiego, Zdzisława Jaworskiego i Jerzego Kubaszewskiego.

Uroczystość odsłonięcia kolejnych tablic w Alei Żeglarskiej odbyła się w piątek 16 listopada. Wzięli w niej udział przyjaciele i rodziny osób upamiętnionych, Starosta Powiatu Iławskiego Marek Polański oraz pracownicy Portu Śródlądowego w Iławie, którzy byli pomysłodawcami utworzenia alei.

W trakcie uroczystości odsłonięto tablice poświęcone pisarzowi Zbigniewowi Nienackiemu (1929-1994) – twórcy serii powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika i popularyzatorowi aktywnej turystyki, historii i żeglarstwa, który część swojego życia spędził w pobliskim Jerzwałdzie (na wniosek Forum Miłośników Pana Samochodzika), miłośnikowi żeglarstwa Zdzisławowi Jaworskiemu (1946-2008) – iławianinowi i popularyzatorowi aktywnego wypoczynku nad Jeziorakiem (na wniosek Klubu Żeglarskiego PTTK “Wodniak”) oraz konstruktorowi jachtowemu i dziennikarzowi Jerzemu Kubaszewskiemu (1951-2018) – wieloletniemu redaktorowi magazynu “Żagle”, który popularyzował w swoich artykułach uroki Jezioraka i tu odbył ostatni rejs (na wniosek syna Jakuba Kubaszewskiego i redakcji magazynu “Żagle”). Uchwałę w sprawie wyróżnienia wyżej wymienionych osób Zarząd Powiatu Iławskiego podjął 25 września.

Aleja Żeglarska powstała w połowie 2015 roku. Wzdłuż niej znajdują się pamiątkowe tablice, upamiętniające wybitnych żeglarzy, miłośników żeglarstwa i osoby, które przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju sportów wodnych w Polsce i nad Jeziorakiem. Do tej pory znajdowały się tam cztery tablice. Poświęcono je osobom Antoniego Gierszewskiego, Mariana Skubija, Tomasza Lewandowskiego i Stefana Puchniarza. Nieodłączną częścią alei jest Żeglarska Izba Pamięci. W szklanych witrynach znajdujących się w Centrum Obsługi Pasażerów prezentowane są pamiątki po osobach wyróżnionych w Alei Żeglarskiej. Zobaczyć tam można między innymi należące do kapitana Tomasza Lewandowskiego Srebrny Sekstans – najwyższe polskie wyróżnienie żeglarskie, prestiżowego Kolosa – pierwszą polską nagrodę podróżniczo-eksploracyjną, banderę, ryngraf i cyrkiel nawigacyjny z jachtu Luka, medale i odznaczenia honorowe Mariana Skubija, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, odznakę Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego oraz prestiżowy Medal 40-lecia Sportu na Warmii i Mazurach, przyznany w 1985 roku.

Umieszczanie tablic pamiątkowych w Alei Żeglarskiej na terenie Portu Śródlądowego w Iławie reguluje “Regulamin honorowania zasłużonych dla żeglarstwa oraz umieszczania tablic pamiątkowych w Alei Żeglarskiej na terenie Portu Śródlądowego w Iławie”, przyjęty przez Zarząd Powiatu Iławskiego w maju 2018 roku. Regulamin dostępny jest na stronach www.port-ilawa.pl.