Kanał Elbląski jest jedną z najchętniej wykorzystywanych atrakcji turystycznych Warmii i Mazur. To też jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Ten najdłuższy w Polsce kanał żeglowny łączy jezioro Jeziorak z Zalewem Wiślanym.

Urządzenia pracujące na kanale funkcjonują bez technicznych innowacji od ponad 150 lat. To światowej klasy cud sztuki hydrotechnicznej. Odpowiedzialny za jego budowę pruski inżynier Georg Jakob Steenke umożliwił połączenie jeziora Druzno z wyżej położonymi akwenami, znajdującymi się na południe od Elbląga. Różnica poziomów wynosząca około 100 metrów (99,5 – 103,4) pokonywana jest dzięki unikatowemu systemowi pochylni w Całunach Nowych, Jeleniach, Oleśnicy, Kątach, Buczyńcu oraz dzięki czterem śluzom.

Początkowo, łącząc Prusy Wschodnie z Bałtykiem, kanał wykorzystywany był w celach gospodarczych. Od 1912 roku, a więc już od ponad 100 lat, droga wodna Iława – Ostróda – Elbląg pełni też funkcję popularnej atrakcji turystycznej.

W ostatnich latach Kanał Elbląski został całkowicie zmodernizowany, co poprawiło jego warunki żeglugowe, bezpieczeństwo i atrakcyjność. W 2011 roku, jako unikatowy w skali świata zabytek hydrotechniki, uznany został za Pomnik Historii.