Wraz z pierwszymi większymi mrozami na Jezioraku pojawił się lód. Pamiętajmy – nie wchodźmy na jakiekolwiek zbiorniki pokryte lodem, jeżeli nie mamy pewności, że będziemy bezpieczni!

Aby móc spędzać czas na lodzie, należy mieć pewność, że jest on dostatecznie gruby. Odradza się wchodzenie na zbiorniki pokryte lodem wczesną zimą, po pierwszych mrozach oraz w okresie przedwiośnia.

Aby lód utrzymał jedną osobę stojącą w miejscu, musi mieć co najmniej 10 cm grubości. To minimalna grubość dla osób chcących wędkować czy jeździć na łyżwach. Aby bezpiecznie korzystać z bojerów, trzeba mieć pewność, że grubość lodu wynosi co najmniej 20 cm.

Należy pamiętać, że najbardziej wytrzymały jest świeży czarny lód. Wytrzymałość lodu szarego – tzw. śniegolodu – jest mniejsza o nawet 50% niż świeżego czarnego lodu. Na jeziorach o urozmaiconej linii brzegowej, czyli na takich, jak Jeziorak, istnieją podwodne prądy, które sprawiają, że w niektórych miejscach lód będzie cieńszy. Z taką sytuacją będziemy też mieli do czynienia przy trzcinach czy w zatokach.

Przed wejściem na lód należy powiadomić najbliższych, dokąd się udajemy i kiedy zamierzamy wrócić. Wędkarze powinni pamiętać, by łowiąc ryby spod lodu wykonywali otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m. Wędkarze powinni zachować pomiędzy sobą odległość co najmniej 10 m.

W sytuacji, gdy lód się załamie, nie wolno panikować. Należy rozłożyć ramiona, nabrać dużo powietrza i oszczędzać siły. Nie można wykonywać gwałtownych ruchów, jednak za wszelką cenę należy bronić się przed wpłynięciem pod lód. Należy podjąć próbę wydostania się na lód i wezwania pomocy.

Jeśli ktokolwiek stanie się świadkiem załamania lodu pod inną osobą, w pierwszej kolejności należy wezwać służby ratownicze. Nie wolno wbiegać na lód i biec w kierunku ofiary. Chcąc pomóc osobie przebywającej w wodzie, powinno się spróbować podać jej gałąź, kurtkę, szalik lub linę. Jeśli jednak znajduje się ona w znacznej odległości od nas, można spróbować podczołgać się i wtedy podać jej coś, czego mogłaby się złapać. Należy unikać kontaktu z osobą tonącą – może ona wciągnąć nas do wody. Poszkodowanego koniecznie musi zbadać lekarz.

opracowano na podstawie broszury
“Bezpieczeństwo na lodzie”
Rządowego Centrum Bezpieczeństwa