Dla wielu osób “Noc sów” to jedyna szansa, by zobaczyć, jak wygląda życie w lesie po zmierzchu. Nie dziwi więc, że kolejny rok z rzędu w tym wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym wziął udział komplet uczestników. I nie tylko w Iławie, gdzie “Noc sów” odbyła się po raz trzeci, ale też w Suszu, gdzie wydarzenie w tej formie zawitało po raz pierwszy.

“Noc sów” to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone jednym z najbardziej tajemniczych ptaków. Po raz siódmy zorganizowało je stowarzyszenie Ptaki Polskie, a także dziesiątki koordynatorów lokalnych – na terenie powiatu iławskiego są to: Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, nadleśnictwa Iława i Susz oraz Port Śródlądowy w Iławie. I to właśnie spotkanie w porcie, które odbyło się 23 marca, rozpoczęło lokalną edycję “Nocy sów”.

Wydarzenie rozpoczęły warsztaty teoretyczne, które odbyły się w sali konferencyjnej portu. Prowadził je Tadeusz Markos, wielki miłośnik i popularyzator Pojezierza Iławskiego, na co dzień pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, który prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. Wspierali go Kinga Sulej z Nadleśnictwa Iława oraz Michał Młotek z Portu Śródlądowego w Iławie.

Dla uczestników części teoretycznej, która odbyła się także dzień później w Suszu, była to okazja, by poszerzyć swoją wiedzę o poszczególnych gatunkach sów, ich biologii, badaniach i ochronie oraz roli, jaką odegrały w polskich legendach i kulturze. Ta część wydarzenia transmitowana była na żywo w Internecie – na oficjalnym fan page portu na portalu społecznościowym Facebook.

Po warsztatach teoretycznych odbył się wyjazd terenowy do lasu – w okolice miejsca, gdzie udało się usłyszeć sowy w trakcie zeszłorocznej edycji wydarzenia. Także w tym roku – dzięki specjalnemu urządzeniu – udało się zwabić i usłyszeć pohukiwania samicy i samca puszczyka zwyczajnego. Mniej szczęścia mieli uczestnicy spotkania w Suszu, które odbyło się dzień później. Tam nie udało się usłyszeć sów, jednak całość wydarzenia zakończyła się wspólnym ogniskiem i długimi rozmowami o atrakcjach przyrodniczych Pojezierza Iławskiego.

Łącznie w tegorocznej edycji “Nocy sów” w powiecie iławskim udział wzięło ponad 100 osób. Kolejna szansa, by usłyszeć sowy za rok – w trakcie ósmej edycji wydarzenia.

fot. Cezary Korkosz