Już prawie dwustu przedszkolaków wzięło udział w projekcie “Przyjaciel Jezioraka” – nowej inicjatywie Portu Śródlądowego w Iławie, której celem jest zwiększenie wśród najmłodszych mieszkańców powiatu iławskiego świadomości dotyczącej Jezioraka i roli, jaką odgrywa on w życiu nas wszystkich.
W trakcie zajęć dzieci poznają najważniejsze fakty związane z regionem. Dowiadują się, że Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce, a Wielka Żuława największą wyspą śródlądową w kraju. W trakcie zabawy poznają też nazwy innych wysp z obszaru Jezioraka, gatunki ptaków i ryb, a nawet dowiadują się, kim był książkowy Pan Samochodzik. Na zakończenie, po pokazie makiety Kanału Elbląskiego, każdy przedszkolak otrzymuje specjalną odznakę “Przyjaciel Jezioraka”.
Zajęcia dla dzieci prowadzą pracownicy portu z przygotowaniem pedagogicznym. – Dzieci na swój sposób interesują się regionem i tym, co ich otacza. Zaskoczyło mnie, gdy potrafiły wymienić kilka gatunków zwierząt, zamieszkujących na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego – mówi Marta Kalinowska-Szczudło. – Niektóre dzieci zgłaszały się, mówiąc, że żeglują z rodzicami po Jezioraku. Jezioro i lasy to dla nich coś oczywistego. Coś, co mamy na zawsze i o co należy dbać – dodaje. Do tej pory w zajęciach udział wzięło już dwustu przedszkolaków z pięciu różnych przedszkoli.
Port, poza obsługą żeglarzy i ruchu turystycznego w tej części Jezioraka, od samego początku przykłada dużą wagę do edukacji mieszkańców powiatu iławskiego. Regularnie, samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami, organizowane są na terenie portu otwarte spotkania, których celem jest upowszechnianie wiedzy o Jezioraku i Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Po raz pierwszy jednak realizowane jest przedsięwzięcie wyłącznie dla najmłodszych mieszkańców powiatu.
– Liczymy, że do połowy 2018 roku uda się spotkać z większością przedszkolaków z terenu powiatu iławskiego – mówi Sławomir Ciszewski, dyrektor portu. – Czekamy na zgłoszenia wszystkich chętnych przedszkoli, z terenu całego powiatu, zarówno samorządowych, jak i prywatnych – dodaje.
Zajęcia są, oczywiście, bezpłatne. Chętni mogą ustalać terminy zajęć pod numerem telefonu 602 744 083. Obecnie przyjmowane są zapisy na pierwsze dwa tygodnie listopada.