Iława jest przepięknym miastem położonym na południowym krańcu Jezioraka – najdłuższego i szóstego co do wielkości akwenu w Polsce.

DSC_3014Trzydziestotrzytysięczne miasto leży na terenie Zielonych Płuc Polski – obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego. Od zachodu i północy miasto otacza Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z rezerwatami przyrody, chroniącymi unikatowe fragmenty lasów, tereny lęgowe ptactwa, leśne jeziora, torfowiska i pomniki przyrody.

Jeziorak, jedno z najczystszych jezior w regionie, to wspaniałe miejsce dla wszystkich osób poszukujących niezapomnianych wrażeń. Liczne półwyspy i zatoki dają nieograniczone możliwości znalezienia atrakcyjnego miejsca dla zapalonych wodniaków. Duża popularność wyznaczonych tu tras kajakowych i żeglarskich miała wpływ na ulokowanie w Iławie i okolicach stanic wodnych, wypożyczalni sprzętu wodnego, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i hoteli.

Iława to nie tylko raj dla wodniaków. W granicach miasta znajduje się wiele niezwykle uroczych i zacisznych miejsc stworzonych dla miłośników wędkarstwa. Niejeden wędkarz przeżył tu swoją największą wędkarską przygodę. Tutejsze lasy to z kolei najbardziej przyjazne miejsce dla amatorów myślistwa i grzybobrania.

DSC_3380Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą przemierzać w okolicach miasta ponad 700 kilometrów szlaków turystycznych. W samej Iławie miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą doskonale przygotowane ścieżki przeznaczone do biegania, spacerów, nordic walkingu oraz jazdy na rowerze. Do spacerów po Iławie, poza nadbrzeżną promenadą pełną uroczych kafejek i restauracji, zachęcają również zabytki – gotycki kościół z rokokowym ołtarzem i pozostałościami murów miejskich, neobarokowy ratusz, cztery XVIII-wieczne rzeźby przedstawiające mitologiczne postacie oraz neoklasycystyczna hala miejska.

Dużym atutem miasta jest bardzo dobrze przygotowana infrastruktura sportowa i kulturalna. Na turystów czekają tu nowoczesne kompleksy boisk, amfiteatr, kinoteatr, galerie sztuki, hala sportowo-widowiskowa oraz Centrum Turystyczno-Rekreacyjne z basenem i kręgielnią. Dzieci, które przybędą do Iławy z rowerami lub wypożyczą je na miejscu, mogą spróbować swoich sił w Miasteczku Ruchu Drogowego – komunikacyjnym układzie ulic w zmniejszonej skali lub na torze typu pumptrack.

Ważniejsze kontakty:

Informacja Turystyczna
ul. Niepodległości 13
14-200 Iława
tel. 89 648 58 00
www.ilawa.pl
itilawa@wp.pl

Iławskie Centrum Kultury
ul. Niepodległości 13A
14-200 Iława
tel. 89 649 16 31
www.ickilawa.pl
sekretariat@ickilawa.pl

Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji
ul. Niepodległości 11B
14-200 Iława
tel. 89 644 85 32
www.sport-ilawa.pl
sekretariat-icstir@wp.pl