Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Nadleśnictwa Iława i Susz oraz Port Śródlądowy w Iławie zapraszają na “Noc sów” – ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone jednym z najbardziej tajemniczych ptaków. Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak wygląda życie sów w Polsce i… jak wygląda las nocą.

Przełom marca i kwietnia to dla większości sów najbardziej aktywny okres w roku. Wtedy rozpoczyna się ich okres godowy. W ostatnich latach uczestnikom “Nocy sów” w powiecie iławskim udawało się usłyszeć pohukiwanie sów. Czy uda się i w tym roku? Okaże się już 23 i 24 marca.

To wtedy mieszkańcy powiatu będą mieli okazję przyjrzeć się sowom z bliska – 23 marca podczas spotkania w Iławie i 24 marca podczas spotkania w Suszu. Oba spotkania podzielone będą na dwie części – pierwszą stacjonarną i drugą terenową. W czasie pierwszej, która przyjmie formę warsztatów teoretycznych, uczestnicy dowiedzą się, dlaczego sowy były ptakami Ateny i symbolem mądrości, odkryją tajemnice hipnotyzujących oczu i bezszelestnych lotów. Prowadzący opowiedzą też o poszczególnych gatunkach sów i ich biologii, przedstawią metody badań i ochrony sów oraz wyjaśnią, jaką rolę odgrywały w polskich legendach i kulturze.

Druga część spotkania będzie miała charakter wyjazdu terenowego. Będzie to niezwykła szansa na to, by wieczorową porą, wspólnie ze znawcami tematu, poznać sowy z bliska, nasłuchiwać je i wabić. Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody.

Organizatorzy – Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Nadleśnictwa Iława i Susz oraz Port Śródlądowy w Iławie – zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu. Ilość miejsc ze względów organizacyjnych jest jednak ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń (zgłoszenia przesyłać można do 20 marca).

Informacji dotyczących wydarzenia udziela Kinga Sulej (kontakt i przyjmowanie zgłoszeń: kinga.sulej@olsztyn.lasy.gov.pl, 664 369 263 – w godz. 10:00-15:00). Ogólnopolskim koordynatorem “Nocy sów” jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w Polsce po raz siódmy.

PLAN WYDARZENIA:

23 marca
godz. 18:30 warsztaty teoretyczne
Port Śródlądowy w Iławie, ul. Chodkiewicza 5

godz. 20:00 wycieczka terenowa
wyjazd autokarem do lasu

24 marca
godz. 18:30 warsztaty teoretyczne
Nadleśnictwo Susz, ul. Piastowska 36B

godz. 20:00 wycieczka terenowa
wyjazd autokarem do lasu