Po dwóch latach funkcjonowania nowy port wzbogaci się o kolejne pomosty. Skorzystają z nich nie tylko żeglarze, ale też kajakarze. To jednak nie jedyna nowość, jaka od tego roku czeka na użytkowników portu.

Więcej miejsc i ułatwienia dla kajakarzy

Za budowę nowych pomostów – podobnie jak wcześniej za budowę portu – odpowiada Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane “IPB”. Wartość inwestycji to 600 tysięcy złotych. Trwają w tej chwili starania, by zadanie – tak, jak budowę portu – współfinansowała Unia Europejska.

Jako pierwszy, w sąsiedztwie slipu, powstaje pomost dla kajakarzy. Wyposażony on będzie w specjalną półkę cumowniczą, ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie z kajaka oraz jego wodowanie i wyciąganie z wody. – W trakcie ostatniego sezonu przyjęliśmy kilkanaście grup kajakarzy, którzy w naszym porcie kończyli bądź zaczynali wyprawy po Jezioraku – mówi bosman Mariusz Petlik. – Dzięki nowemu pomostowi w kolejnym sezonie tych grup będzie zdecydowanie więcej, tym bardziej, że kajakarze bardzo chętnie korzystają z naszego zaplecza, przede wszystkim z prysznicy i pralni – dodaje.

Pozostałe dwa pomosty usytuowane będą równolegle do nabrzeża i stanowić będą jego obniżenie. Korzystać z nich będą nie tylko żeglarze, ale też podopieczni Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, który funkcjonuje na terenie portu. Łączna długość nowych pomostów wyniesie ponad 100 metrów.

– Wszystko to przyczyni się do zwiększenia ilości miejsc cumowniczych na terenie portu – informuje Mariusz Petlik. – Jesteśmy w tej chwili najnowocześniejszą jednostką tego typu na całym szlaku Kanału Elbląskiego. Wodniacy chętnie do nas zaglądają, tym bardziej, że zawsze staramy się, by dla każdego znalazło się miejsce – dodaje.

Atrakcje, rejsy i ryba na tarasie

Warto przypomnieć, że Port Śródlądowy w Iławie to nie tylko miejsce dla wodniaków, ale też dla turystów wypoczywających na obszarze Pojezierza Iławskiego. Na terenie portu funkcjonuje certyfikowane Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej, w którym zakupić można pamiątki i wydawnictwa związane z Jeziorakiem, a także zaplanować pobyt na terenie powiatu. Znajduje się tam też makieta Kanału Elbląskiego oraz Żeglarska Izba Pamięci z pamiątkami po żeglarzach. W zeszłym roku w okresie od kwietnia do października port odwiedziło 25 tysięcy osób.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, swoje przedstawicielstwo na terenie portu uruchomi Żegluga Ostródzko-Elbląska. Oznacza to, że w okresie wiosenno-letnim do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie statek rejsowy. Nie będzie to jednak “Bocian”, jak do tej pory, a najprawdopodobniej większa i bardziej komfortowa “Czapla”. Statek cumować będzie przy pomoście spacerowym.

W przeciągu miesiąca na terenie portu otwarty zostanie też nowy punkt gastronomiczny. – Podpisaliśmy już umowę z nowym najemcą, który ma bardzo ambitne plany – informuje dyrektor portu Sławomir Ciszewski. – Wszystko wskazuje na to, że w porcie będzie można zjeść świeżą rybę z Jezioraka. I to nie w byle jakim miejscu, bo na tarasie, z którego rozpościera się przepiękny widok na najdłuższe jezioro w Polsce – dodaje.

Sala na wodzie i ślub nad wodą

Do dyspozycji użytkowników portu jest nowoczesna sala konferencyjna – jedyna w regionie tego typu sala na wodzie z własnym nagłośnieniem i sprzętem multimedialnym. Szczegóły dotyczące wynajmu sali dostępne są na stronie www.port-ilawa.pl. Atrakcją sali jest system przesuwnych okien, który po zsunięciu skrzydeł pozwala na bezpośredni kontakt z wodą.

Od tego roku, w związku z wieloma zapytaniami, stworzono możliwość wynajęcia portu na potrzeby organizacji ślubu w plenerze. – Nawiązaliśmy kontakt z agencjami ślubnymi, które specjalizują się w organizacji tego typu wydarzeń – mówi Sławomir Ciszewski. – Rezerwowane są już pierwsze terminy. Ślub może odbyć się na pomoście, ale też na zadaszonym tarasie.
Mistrzostwa świata w porcie

Już za dwa miesiące, w dniach od 25 do 27 maja, w sąsiedztwie portu odbywać się będą międzynarodowe regaty International Waterbike Regatta Jeziorak 2017. To widowiskowe wyścigi prototypowych jednostek napędzanych siłą mięśni. Swój udział w wydarzeniu wstępnie zapowiedziało 400 osób, głównie z Niemiec, Holandii, Turcji i Polski. Jak zapewniają organizatorzy, nad Jeziorakiem będzie można zobaczyć naprawdę ciekawe konstrukcje.

Poprzednie edycje International Waterbike Regatta odbywały się między innymi w Berlinie, Wiedniu i Stambule. W Polsce do tej pory impreza odbywała się w Gdańsku i Szczecinie. Szczegółowe informacje na temat regat znaleźć można na stronie www.iwr2017.pl.