Od lipca żeglarze i goście portu sami mogą monitorować stan wody w Jezioraku. Możliwe jest to dzięki specjalnej łacie wodowskazowej. Znajduje się ona na zachodniej ścianie budynku bosmanatu i widoczna jest z północnej części nabrzeża, z odcinka łączącego Centrum Obsługi Pasażerów z pomostem spacerowym.

Łata wodowskazowa to przyrząd w postaci listwy, umożliwiający odczyt stanu wody. Umieszczany jest najczęściej przy mostach, śluzach czy przepustach. Od lipca tego roku łata znajduje się również w Porcie Śródlądowym. Zastosowano na niej podział w postaci segmentowanych tablic.

Na łacie znajdującej się w porcie zaznaczono “poziom zera”, czyli 99,22 m. (obecnie niewidoczny), poziom maksymalny (99,42 m.), poziom alarmowy (99,72 m.) i poziom 100 m. nad poziomem morza w układzie Kronsztad (poziom Bałtyku w rosyjskiej miejscowości Kronsztad). Opis cyfrowy podany jest co 10 cm. Odczyt stanu wody dokonywany jest przez obserwatora z dokładnością do 1 cm.

Obecnie (stan na 20 lipca) poziom wody w Jezioraku wynosi 99,37 m. nad poziomem morza. To cenna informacja zarówno dla wodniaków, mieszkańców regionów i turystów.