„Podania i legendy znad Jezioraka”, a także „Port Poezja. Nie tylko o Stachurze nad Jeziorakiem” – to tytuły dwóch spotkań z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku”, które jeszcze w listopadzie odbędą się w nowym porcie.

Pierwsze z nich poprowadzi przewodnik turystyczny Dariusz Paczkowski. Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 listopada i będzie okazją do przybliżenia miejscowych podań i legend, a wśród nich tych najbardziej znanych i związanych z wodami Jezioraka: „Opowieści o królu ryb”, „Smok z Scholtenbergu” i „Zatopiony pałac”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00.

„Port Poezja. Nie tylko o Stachurze nad Jeziorakiem” poprowadzi z kolei dr hab. Paweł Tański z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – badacz i antropolog kultury, historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, poeta, prozaik, redaktor pism literackich. Spotkanie poświęcone zostanie twórczości Edwarda Stachury – poety, prozaika i pieśniarza, który w latach ’70 gościł w Iławie i nad Jeziorakiem. Odwiedzał tu swojego przyjaciela – Wiesława Niesiobędzkiego – poetę, historyka i regionalistę, wieloletniego dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie, która przez wiele lat nosiła jego imię.

Spotkanie z dr hab. Pawłem Tańskim odbędzie się w piątek 25 listopada w sali konferencyjnej portu. Początek spotkania przewidziano na godz. 18:00.

Wstęp na oba spotkania jest wolny, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Przebieg obu wykładów będzie zarejestrowany. Ich zapis będzie można obejrzeć na kanale portu w serwisie YouTube. Tam też znajdują się nagrania spotkań, które odbyły się do tej pory.

Organizatorem cyklu spotkań „Porozmawiajmy o Jezioraku” jest Port Śródlądowy w Iławie.