Poetka, prozaik oraz nauczycielka, ale przede wszystkim działaczka na rzecz polskości i patriotka lokalna – takimi słowami można opisać bohaterkę spotkania muzyczno-poetyckiego, które odbyło się 6 września w Porcie Śródlądowym w Iławie.

Maria Zientara-Malewska, jej życie i twórczość stały się inspiracją do spotkania słuchaczy iławskiego Uniwesytetu III Wieku. Twórczość Marii Zientary-Malewskiej stanowiła walkę o zachowanie polskiej tożsamości narodowej oraz dbałość o zachowanie piękna ojczystego języka. Wychowana w czasach, gdy języka polskiego dzieci uczyły się jedynie w domu od rodziców, pragnęła poprzez swą twórczość dać poczucie silnego związku ze swoją ojczyzną.

Spotkanie opatrzone nazwą „Wieczór jesienny na Warmii” doskonale wpisało się w klimat deszczowego dnia w porcie. Uczestnicy licznie zebrani w sali konferencyjnej prezentowali kluczowe fakty z życia artystki oraz recytowali jej wiersze. Poezja Marii Zientary-Malewskiej inspirowana głównie przyrodą Warmii i Mazur doskonale brzmiała nad Jeziorakiem.