Swimrun Ultra Jeziorak 2019! Fantastyczna impreza sportowa, która miejmy nadzieję na dłużej zagości nad Jeziorakiem. Wśród 400 uczestników znalazła się liczna grupa mieszkańców Powiatu Iławskiego.


Był także akcent iławski w grupie zwycięzców. Otóż III miejsce na dystansie Ultra zajął pochodzący z Iławy Sławomir Banacki (wychowanek trenera siatkówki Mieczysława Pietroczuka) – na zdjęciu głównym z prawej strony. W zawodach wystartowało ogółem 400 zawodniczek i zawodników.


Uroczyste otwarcie Swimrun Ultra Jeziorak 2019 z udziałem Marka Polańskiego, wicestarosty Powiatu Iławskiego (drugi z lewej) oraz Sławomira Ciszewskiego, dyrektora Portu Śródlądowego w Iławie. Na zdjęciu także Dorota Kamińska, wiceburmistrz Iławy, Andrzej Brach, zastępca wójta Gminy Iława oraz przedstawiciele Swimrun Ultra


Czym jest Swimrun?

To wyjątkowe wyzwanie, które polega na pokonywaniu dystansu jedynie przy pomocy własnych mięśni, naprzemiennie biegnąc lub płynąc na otwartych wodach w zależności od naturalnego ukształtowania terenu. Wyścigi odbywają się w unikalnych przyrodniczo miejscach, a trasę pokonuje się w dwuosobowych teamach. Ten rodzaj rywalizacji powoduje nie tylko niezapomniane wrażenia emocjonalne, ale również estetyczne. To właśnie dlatego już tysiące triathlonistów i biegaczy na całym świecie bierze udział w wyścigach swimrun!

W Polsce swimrun gości od 2016 roku kiedy to zorganizowane zostały pierwsze premierowe zawody nad Jeziorem Solińskim w Bieszczadach. W pierwszej edycji udział wzięło 7 osób, rok później już ponad 140, a na edycję 2018, która odbyła się 15 września, lista startowa (500 uczestników) wypełniła się w zaledwie kilka dni. Wyścig w Bieszczadach uzyskał rangę ÖtillÖ Merit Race jako jeden z 15 na świecie, co oznacza, że stanowi kwalifikację do Mistrzostw Świata odbywających się w Szwecji (kolebki swimruna na świecie).

Od 2019 roku zawody swimrun Poland zyskały drugą spektakularną lokalizację. Wrota Mazur, Zielone Płuca Polski, najdłuższe Jezioro w Polsce z największą ilością wysp, w tym największą śródlądową wyspą w Polsce, czyli Jezioro Jeziorak z finishem wyścigu w malowniczej Iławie. Mazury powitały swimrunerów już 18 maja 2019. Dystans główny składa się z 31 km biegu i 5 km pływania. Cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że miejsca rozeszły się w zaledwie kilka godzin po rozpoczęciu zapisów.

 Źródło: swimrunpoland.com


RELACJA  Z PORTU ŚRÓDLĄDOWEGO W IŁAWIE:

https://www.facebook.com/pg/portilawa/photos/?tab=album&album_id=2307506132798587


RELACJA  SWIMRUN POLAND:

https://www.facebook.com/pg/SwimrunPoland/photos/?tab=album&album_id=2150219438436834

https://www.facebook.com/pg/SwimrunPoland/photos/?tab=album&album_id=2150123185113126

https://www.facebook.com/pg/SwimrunPoland/photos/?tab=album&album_id=2150170821775029


RELACJA GAZETY IŁAWSKIEJ:

http://ilawa.wm.pl/585306,Swimrun-Jeziorak-Ultra-2019-twardzielki-i-twardziele-pokonali-najdluzsze-jezioro-w-Polsce-WIDEO-ZDJECIA.html


RELACJA INFOILAWA:

http://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/57845-udany-debiut-swimrunu-nad-jeziorakiem-nasze-jezioro-i-wyspy-sa-do-tego-stworzone-fotorelacja-wideo-wyniki