23 września rusza cykl jesiennych wypraw terenowych “Trzy oblicza Jezioraka”. Uczestnicy wycieczek będą mieli okazję poznać najdłuższe jezioro w Polsce z trzech różnych, często zaskakujących i nieznanych perspektyw.
“Trzy oblicza Jezioraka” to wspólne przedsięwzięcie Portu Śródlądowego w Iławie, Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Nadleśnictwa Iława, organizowane w ramach obchodzonego po raz drugi w Polsce “Dnia Krajobrazu”. Celem inicjatywy zapoczątkowanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska jest promowanie zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu oraz uświadomienie, jak ważną rolę w życiu człowieka pełni otaczająca przestrzeń.
W tym roku nad Jeziorakiem w ramach inicjatywy odbędą się trzy terenowe wycieczki do trzech różnych miejsc. Każde z nich odsłoni przed uczestnikami różne oblicze Jezioraka. 23 września odbędzie się wycieczka do Nowych Siemian – nieistniejącej osady, z której rozpościera się widok na rozlewisko najdłuższego jeziora w Polsce i wyspy Mały i Duży Gierczak. 7 października uczestnicy wyprawy dotrą do jednego z najwyższych wzniesień na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, które znajduje się w okolicach Sarnówka, a także do tzw. “przepływów” – progu piętrzącego na jeziorze Gardzień Mały. Na zakończenie cyklu odbędzie się wycieczka do Gubławek, skąd rozpościera się widok na Zatokę Kraga.
Każda z wycieczek będzie okazją do poznania ciekawostek związanych z Jeziorakiem i Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. W rolę przewodników wcielą się przyrodnicy, leśnicy, przewodnicy oraz historycy.
Wszystkie wycieczki rozpoczynać się będą o godz. 10:00 w Porcie Śródlądowym, skąd uczestnicy przewiezieni zostaną autokarami do miejsc, w których rozpoczynać się będą wyprawy. Każda z nich trwać będzie od 2 do 3 godzin.
Ze względów organizacyjnych liczba uczestników każdej z wycieczek jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Porcie Śródlądowym oraz pod numerem telefonu 602 744 083 w terminach: Nowe Siemiany – do 19 września, Gardzień i Sarnówek – do 3 października, Gubławki – do 10 października.
Uczestnicy wycieczek powinni zadbać o prowiant, odpowiednie obuwie oraz odzież, dostosowaną do panujących w danym dniu warunków atmosferycznych. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania poszczególnych wypraw w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.