Do końca października kilkudziesięciu przedszkolaków, a docelowo – wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w nowej inicjatywie portu śródlądowego, której celem jest zwiększenie wśród najmłodszych mieszkańców powiatu iławskiego świadomości dotyczącej Jezioraka i roli, jaką odgrywa on w życiu nas wszystkich. 

Projekt przeznaczony jest dla podopiecznych przedszkoli z terenu powiatu iławskiego – zarówno dla samorządowych, jak i prywatnych. Pierwsze zajęcia odbędą się w porcie już w październiku. Kolejne – wraz z wyrażeniem zainteresowania przez przedszkola. Chętni mogą ustalać terminy zajęć pod numerem telefonu 602 744 083.

Zajęcia, które prowadzić będą wykwalifikowani pracownicy portu śródlądowego z przygotowaniem pedagogicznym, odbywać się będą w grupach do 30 osób każda. Będą one miały formę mini-wykładu i burzy mózgów, a kończyć się będą pokazem makiety Kanału Elbląskiego. Wszystkim dzieciom, które wezmą udział w zajęciach organizowanych w porcie, nadane zostaną specjalne odznaki „Przyjaciel Jezioraka”.

Port, poza obsługą żeglarzy i ruchu turystycznego w tej części Jezioraka, od samego początku przykłada dużą wagę do edukacji mieszkańców powiatu iławskiego. Regularnie, samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami, organizowane są na terenie portu otwarte spotkania, których celem jest upowszechnianie wiedzy o Jezioraku i Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Po raz pierwszy jednak zrealizowane zostanie przedsięwzięcie wyłącznie dla najmłodszych mieszkańców powiatu. Organizatorzy liczą, że do połowy 2018 roku uda się spotkać z większością przedszkolaków.