Choć sezon turystyczny na Pojezierzu Iławskim trwa cały rok, to dopiero teraz rozpoczyna się jego najpiękniejszy okres. Dla wszystkich podmiotów funkcjonujących w obszarze turystyki to czas wytężonej pracy.

Port Śródlądowy w Iławie to dziś stały punkt na trasie wypraw wodniaków wypoczywających na Jezioraku i pokonujących Szlak Kanału Elbląskiego. Nie tylko dlatego, że znajduje się na południowym krańcu najdłuższego jeziora w Polsce, gdzie rozpoczyna się lub kończy wodne podboje, ale też z uwagi na infrastrukturę miejsca. To tu żeglarzy i kajakarze skorzystać mogą z darmowego dostępu do Internetu, prysznica, pralki, zmywalni naczyń, tu opróżnić mogą toalety chemiczne, zrzucić ścieki, a także pobrać wodę, prąd i skorzystać z możliwości naprawienia jednostek pływających. Z roku na rok z infrastruktury portu korzysta coraz więcej osób.

Nowy sezon – nowe godziny pracy portu

Wraz z początkiem maja port rozpoczyna pracę w systemie 12-godzinnym. Oznacza to, że co najmniej do końca września – przez 7 dni w tygodniu – we wszystkie soboty, niedziele i święta, przystań otwarta będzie dla wodniaków, ale też dla turystów wypoczywających na terenie Pojezierza Iławskiego.

Warto pamiętać, że na terenie portu funkcjonuje certyfikowane Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej, w którym zakupić można pamiątki i wydawnictwa związane z Jeziorakiem, a także zaplanować pobyt na terenie powiatu i uzyskać informacje o wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Znajduje się tam też makieta Kanału Elbląskiego oraz Żeglarska Izba Pamięci z pamiątkami po żeglarzach. W zeszłym roku w okresie od kwietnia do października port odwiedziło 30 tysięcy osób. To o 5 tysięcy osób więcej niż w tym samym okresie w 2016 roku.

Rejsy po Jezioraku i świeża ryba w porcie

Na Jezioraku w tym roku ponownie pojawi się statek Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, która otworzy w porcie swoje przedstawicielstwo. Oznacza to, że kolejny rok poza tramwajem wodnym “Ilavia” do dyspozycji mieszkańców regionu i turystów będzie starek rejsowy. Cumować będzie przy pomoście spacerowym w porcie śródlądowym. W biurze żeglugi zakupić będzie można nie tylko bilety na wszystkie statki kursujące po Szlaku Kanału Elbląskiego, ale też regionalne wydawnictwa. Statek pojawi się na Jezioraku jeszcze w maju.

Wcześniej, bo już w sobotę 28 kwietnia, otwarte zostanie doskonale znane gościom portu “Aquarium Bistro & Cafe”, czyli punkt gastronomiczny zlokalizowany na tarasie widokowym, z którego rozpościera się widok na Jeziorak.

Warto przypomnieć, że do dyspozycji użytkowników portu jest nowoczesna sala konferencyjna – jedyna w regionie tego typu sala na wodzie z własnym nagłośnieniem i sprzętem multimedialnym. Szczegóły dotyczące wynajmu sali dostępne są na stronie www.port-ilawa.pl. Atrakcją sali jest system przesuwnych okien, który po zsunięciu skrzydeł pozwala na bezpośredni kontakt z wodą. W sali konferencyjnej portu odbywają się szkolenia, warsztaty, konferencje, ale też – podobnie jak na pomoście spacerowym – śluby.

Blogerzy poznają atrakcje Jezioraka

W czerwcu Pojezierze Iławskie odwiedzą czołowi polscy blogerzy turystyczni, którzy przez kilka dni będą poznawać region i korzystać z jego atrakcji. Właśnie trwają przygotowania do akcji, której celem jest promocja wypoczynku nad najdłuższym polskim jeziorem.

W ciągu czterech dni cztery grupy blogerów poznają obszar powiatu iławskiego z kilku różnych perspektyw. Swoje wrażenia będą na bieżąco opisywać i dzielić się nimi ze swoimi czytelnikami. Ich blogi, a także konta w mediach społecznościowych śledzi każdego dnia blisko pół miliona osób.

Wkrótce podane zostaną kolejne szczegóły odnośnie akcji promocyjnej „Blogerzy nad Jeziorakiem”. Organizują ją Port Śródlądowy w Iławie oraz Starostwo Powiatowe w Iławie.