Leśna ścieżka dydaktyczna “Silm”

12Ścieżka została wytyczona w pobliżu Iławy, zaledwie 2 kilometry od centrum miasta, z myślą o mieszkańcach i turystach wypoczywających nad Jeziorakiem. Ścieżka biegnie przez lasy Nadleśnictwa Iława do uroczego śródleśnego jeziora o nazwie Silm.

Na trasie ścieżki usytuowane zostały 33 tablice informacyjne o treści nawiązującej do obserwowanych obiektów.

Ścieżka powstała w 1997 roku, liczy 1,8 kilometra długości i ma kształt pętli. Przejście całej trasy zajmuje przeciętnej grupie, korzystającej z jej walorów edukacyjnych wraz z czytaniem i objaśnianiem tablic informacyjnych, około 2 godzin. Wędrówka rozpoczyna sie od tablicy informacyjnej, na której przedstawiono przebieg trasy.

Tematyka tablic na poszczególnych przystankach zawiera treści dotyczące min.: ochrony lasu, pułapek feromonowych, następstwa pokoleń, biocenotycznych funkcji lasu, łowiectwa, zwierzyny leśnej, wypalania traw, mrowisk, pozyskiwania drewna, martwego drewna, itp. Dodatkowo przy wybranych okazach drzew rosnących w pobliżu ścieżki umieszczono tablice z opisami gatunków, które te okazy reprezentują.

Ścieżka została wyposażona również w ławki rozstawione na całej trasie, kosze na śmieci oraz wybudowaną w połowie trasy, zadaszoną wiatę ze stołami i ławkami oraz możliwością rozpalenia ogniska pod specjalnie wybudowanym do tego celu rusztem (oczywiście po zgłoszeniu tego faktu pracownikom Nadleśnictwa Iława).

Leśna ścieżka dydaktyczna “Jasne”

DSC_4908 pkpi, sciezka dydaktyczna, rezerwat jasne, lesnictwo jeziorno (ilawa)Ścieżka bierze swój początek na parkingu leśnym, znajdującym się przy drodze łączącej Iławę z Jerzwałdem. Ma przebieg zamkniętej pętli o długości 3 kilometrów.

Na trasie ścieżki znajdują się 23 tablice edukacyjne oraz wiata wypoczynkowa, w której można prowadzić zajęcia dydaktyczne.

Trasa prowadzi do rezerwatu przyrody “Jasne”. Obejmuje on swoim zasięgiem jeziora Jasne i Luba, okoliczne torfowiska oraz przylegające drzewostany. Najbardziej znane jest unikatowe w skali kraju Jezioro Jasne. To bezodpływowe jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

Na temat jeziora krąży wiele legend i opowieści. Faktem historycznym jest używanie jego wody do produkcji piwa. W świadomości tutejszych mieszkańców krążą również niezwykłe opowieści o zatopionej w jeziorze bursztynowej komnacie oraz rzekomo cudownej i uzdrawiającej mocy wody.

Historyczno-przyrodnicza ścieżka edukacyjna “Solniki”

Ścieżka ma swój początek w Siemianach. Tworzy pętlę o długości około 14 kilometrów.

Trasa ścieżki prowadzi przez dwa rezerwaty przyrody: „Czerwica” i „Jasne” oraz okolice wsi Solniki. Pokonanie całej trasy, podzielonej na siedem odcinków (wieś Siemiany, jezioro Urowiec, granica między Prusami Wschodnimi i Zachodnimi, wieś Solniki, rezerwat “Czerwica”, Biały Chłop, Jezioro Jasne), umożliwia poznanie siedlisk i gatunków związanych z lasem, łąką, wodami, ale też tajemniczej historii całej okolicy.

Istnieje możliwość przejścia ścieżek z przewodnikiem. W tym celu należy skontaktować się z Nadleśnictwem Iława, Nadleśnictwem Susz, siedzibą Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie lub z jedną z osób świadczących usługi przewodnickie.