Włączamy się z całą siłą w Akcję Czyste Jeziora i Rzeki 2022. Rusza kolejna, już 21 odsłona Akcji Czyste Jeziora i Rzeki pod patronatem Starosty Powiatu Iławskiego. Hasło przewodnie tegorocznej akcji, która trwać będzie od 4 kwietnia do 15 maja brzmi: „Śmieci segregujesz – Ziemię ratujesz!”. Wszyscy zainteresowani żeglarze otrzymają w Porcie Iława odpowiednie “gadżety” (worki na śmieci i rękawiczki). Zapraszamy do działania!

Po przymusowej, pandemicznej przerwie ponownie wracamy z Akcją Czyste Jeziora i Rzeki w tradycyjnej formie! Wraz z nadejściem wiosny zachęcamy mieszkańców powiatu iławskiego do włączenia się w akcję sprzątania naszych osiedli, terenów zieleni, chodników, ścieżek rowerowych oraz brzegów jezior, rzek i stawów. Chcemy podkreślić, że tegoroczna Akcja jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy będziemy prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Oznacza to, że zbierając porzucone odpady musimy zgodnie z przyjętymi zasadami segregacji wrzucać je do przygotowanych worków w odpowiednich kolorach, określających rodzaj odpadów. Niebieski to papier! Zielony to szkło! Żółty to tworzywa sztuczne i metale! Czarny to odpady zmieszane! Aby ułatwić wszystkim poprawną segregację odpadów do ulotki dołączymy również zasady ich klasyfikacji do poszczególnych frakcji.

Dla tych, którzy wykażą się największym zaangażowaniem w Akcję przewidziane są jak zawsze nagrody oraz statuetki. Jednak by je otrzymać należy złożyć sprawozdanie w terminie do 31 maja w  Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa (pokój 314) lub w sekretariacie Starostwa. Udokumentowanie uczestnictwa w Akcji zależy od kreatywności i wyobraźni uczestników.

Wszelkich informacji udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa (w pokojach 313, 314 i 303) lub pod numerami telefonów (89 649 07 38, 89 649 08 79, 89 649 07 78). Materiały niezbędne do sprzątania tj. worki i rękawice można odbierać w tym samym Wydziale, a formuła Akcji oraz druki sprawozdań dostępne są poniżej. Terminy sprzątania i miejsca pozostawienia zapełnionych worków należy zgłaszać bezpośrednio przedsiębiorstwom komunalnym biorącym udział w Akcji, których wykaz i dane kontaktowe znajdą się na naszej specjalnej ulotce (w załączeniu).

Zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu do aktywnego uczestnictwa i życzymy dobrej zabawy z korzyścią dla otaczającej nas przyrody.