“Drzewa jako narzędzie animacji społecznej” – to tytuł otwartego, bezpłatnego szkolenia, które 26 września odbędzie się w Porcie Śródlądowym w Iławie.
Perspektywa życia drzewa jako organizmu długowiecznego znacznie przerasta życie ludzkie. Drzewa sadzimy dla upamiętnienia ważnych wydarzeń publicznych i osobistych. Jako symbol siły i równowagi drzewa często znajdują miejsce w logotypach firm i organizacji. Jednym słowem – drzewa są fascynujące!
W dzisiejszych czasach istnienie wielu drzew, szczególnie tych dojrzałych i sędziwych, staje się zagrożone. Przyzwyczailiśmy się do ich integralnego istnienia w krajobrazie. Jednak ich zachowanie dla następnych pokoleń nie jest całkiem oczywiste. Na obszarze wyróżnionym szczególną formą ochrony ze względu na istnienie sędziwych alej, jakim jest znacząca część powiatu iławskiego należąca do Natury 2000 “Aleje Pojezierza Iławskiego”, wyzwania zachowania drzew w krajobrazie nabierają szczególnej wagi. Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się na tle kraju pięknymi alejami. To szczególnie zobowiązuje do aktywności na rzecz zachowania tej wartości krajobrazu regionu.
Warsztaty szkoleniowe “Drzewa jako narzędzie animacji społecznej” organizowane są przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Port Śródlądowy w Iławie. Przeznaczone są one dla społeczników z południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. A dla kogo konkretnie? Dla animatorów społecznych, pracowników świetlic wiejskich i ośrodków kultury, Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawicieli organizacji zajmujących się działalnością społeczno-kulturalną i nauczycieli.
A w zasadzie dla wszystkich osób, które lubią i zachwycają się drzewami. I które szukają odpowiedzi na następujące pytania: jak dbać o otaczające drzewa? Dlaczego drzewa są cenne i po co powstały aleje? Czy sędziwe drzewa nie zagrażają bezpieczeństwu w przestrzeni publicznej? Jak przebudować starzejącą się aleję? Czy można pogodzić ochronę przyrody i bezpieczeństwo? Czy można zrobić coś ciekawego z mieszkańcami na rzecz drzew? Czy są w moim regionie ciekawe historie, wspomnienia związane z drzewami? Jak wpłynęły zmiany prawne na los drzew? I gdzie mogę posadzić drzewo?
W trakcie warsztatów prowadzący – Robert Pipczyński (edukator, ornitolog, inspektor drzew i przyrodnik), Ewa Romanow-Pękal (przyrodniczka, trenerka) i Alina Rodziewicz (znawczyni przyrody Pojezierza Iławskiego) – wprowadzą uczestników w niezwykle fascynujący świat sędziwych drzew, pomogą zrozumieć “sekretne życie drzew” pokazując świat owadów i innych organizmów związanych z drzewami. Nauczą, jak sadzić drzewa i jak je pielęgnować. Dadzą też niezbędną garść wiedzy prawnej, ale przede wszystkim wspólnie z uczestnikami zastanowią się, jak zmobilizować mieszkańców do działania na rzecz drzew w krajobrazie wsi i miast. Wspólnie z uczestnikami spróbują zaplanować takie działania. Przedstawią dobre przykłady z całej Polski.
Dla osób zainteresowanych zaplanowana jest kontynuacja szkolenia w celu wsparcia inicjatyw lokalnych na rzecz drzew. Formuła dalszej współpracy będzie omówiona podczas szkolenia.
Warsztaty szkoleniowe “Drzewa jako narzędzie animacji społecznej” odbędą się 26 września, w godzinach od 9:00 do 15:00 w sali konferencyjnej Portu Śródlądowego w Iławie (ul. Chodkiewicza 5). Przewidywane jest podstawienie busów z Susza i Zalewa. Organizatorzy proszą o podanie odpowiedniej informacji wraz ze zgłoszeniem na szkolenie. Szkolenie jest bezpłatne.
Zgłoszenia należy kierować na adres: dolszuk@ekokwidzyn.pl, podając następujące informacje: Imię i nazwisko, reprezentowaną instytucję, organizację, grupę, telefon kontaktowy, e-mail, informację o sposobie dojazdu (czy dojazd na własną rękę, czy też chęć skorzystania z podstawionego busa w Zalewie, Suszu lub na tracie przejazdu pomiędzy tymi miejscowościami a Iławą).
W razie pytań możliwy jest kontakt z Dorotą Olszuk tel. 55 261 22 16, dolszuk@ekokwidzyn.pl lub Aliną Rodziewicz alina.rodziewicz_xl@wp.pl., tel. 89 758 85 27.