Fot. Klub Nurkowy IOWA w Iławie

Podwodne sprzątanie dna Jezioraka  już za nami. Odbyło się ono w sobotę 17 kwietnia, przed południem.  W ślad za organizatorami przedsięwzięcia, czyli Klubem Nurkowym  IOWA, potwierdzamy, że śmieci było dużo mniej niż w ubiegłym roku. Nie obyło się jednak bez niespodzianek, jedną nich był na pewno fragment bardzo starego kajaka, wyłowiony na plaży przy ul. Chodkiewicza. Nurkowie wyławiali także buty, telefony komórkowe i opony, lornetkę. Samorząd Powiatu Iławskiego był współorganizatorem przedsięwzięcia.Drabinki plażowe, różnego rodzaju pręty, telefony komórkowe, buty, butelki puste i pełne, opony – to tylko niektóre przedmioty, które zalegały na dnie jeziora, w miejscach najbardziej  uczęszczanych przez mieszkańców, czyli  przy obu plażach miejskich w Iławie.

– Dziękujemy ze swojej strony wszystkim uczestnikom, zarówno podwodnym jak i tym pomagającym z brzegu – mówiła Adriana Banasiak z Klubu Nurkowego IOWA. – Dziękujemy także współorganizatorom: Starostwu Powiatowemu w Iławie, Urzędowi Miasta w Iławie, członkom WOPR i Straży Rybackiej. Analizując efekty można powiedzieć: Oby tak dalej! Śmieci ilościowo mniej, a chętnych do porządków nie brakuje. Poczęstunek od Restauracji Port110 sprawił obecnym ogromną radość. Dziękujemy wszystkim za okazaną życzliwość! Najważniejszą sprawą w tej akcji było budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą była praktyczna edukacja, co mam nadzieje się udało.

Udział Powiatu Iławskiego w akcji polegał na  przekazaniu worków do segregacji odpadów oraz rękawic, na wsparciu osobowym całej akcji. Dla uczestników przygotowane zostały także upominki, a główną bazą dla organizatorów i uczestników był Port Śródlądowy w Iławie.

– Jako Samorząd Powiatu Iławskiego aktywnie wspieramy i będziemy wspierać oddolne, ekologiczne inicjatywy, m.in. takie jak ta sobotnia – mówi Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie, który osobiście uczestniczył w sobotnim przedsięwzięciu. – Nasza powiatowa akcja „Czyste Jeziora i Rzeki” nie może się jeszcze odbyć w tradycyjnej formie,  warto zatem współorganizować i uczestniczyć we wszystkich inicjatywach, które poprawiają stan otaczającej nas przyrody, jak również bezpieczeństwo użytkowników wód. Niestety, wszystkie te akcje pokazują także, jak wiele jako społeczeństwo mamy jeszcze do zrobienia. Oby ten wymiar edukacyjny przyniósł  pozytywne efekty w przyszłości.

Fot. Klub Nurkowy IOWA w Iławie

O odbiór odpadów zebranych podczas akcji zadbała Gmina Miejska Iława.


AKCJA SPRZĄTANIA DNA JEZIORA PLAŻA PRZY UL. CHODKIEWICZA W IŁAWIE (Fot. www.powiat-ilawski.pl, M.Rogatty)