Takiego wydarzenia nad Jeziorakiem jeszcze nie było. Przez pięć dni – od 24 do 28 maja – odbywały się tu Międzynarodowe Regaty Pojazdów Wodnych Napędzanych Siłą Mięśni International Waterbike Regatta Jeziorak 2017. Bazą regat był Port Śródlądowy w Iławie.

Była to już 38. edycja wydarzenia, które w poprzednich latach odbywało się w Wiedniu, Berlinie i Stambule. Pomysł organizacji regat na Jezioraku zrodził się w połowie 2016 roku. 8 października w Porcie Śródlądowym podpisano list intencyjny w sprawie. Był to początek przygotowań do organizacji imprezy, w której ostatecznie udział wzięło prawie 400 osób z Austrii, Chorwacji, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji i Turcji.

W ostatnim tygodniu maja do Iławy zjechało ponad 30 drużyn z największych i najlepszych uczelni technicznych w Europie. Studenci wraz ze swoimi opiekunami naukowymi testowali na Jezioraku prototypowe konstrukcje, nad którymi pracowali cały rok. Mierzyły się one aż w sześciu różnych konkurencjach, między innymi w sprincie, na długim dystansie czy w próbie przyspieszenia. Zwyciężyła załoga pojazdu „Rektor” z Politechniki Gdańskiej.

Regaty rozpoczęła widowiskowa parada pojazdów po wodach Małego Jezioraka. Same zmagania studentów oglądać można było z pomostów portu i plaży. Zainteresowanie wydarzeniem było duże – nie tylko wśród mieszkańców Iławy, ale też całego powiatu. Szczególnie dużą frekwencją cieszył się finałowy dzień regat. Wtedy też w porcie pojawiły się stoiska Nadleśnictwa Iława czy Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, które zachęcały uczestników do ponownej wizyty na Warmii i Mazurach. Warto dodać, że relację z regat można było oglądać w stacjach TVN24 i TVN24 Biznes i Świat, a przez dwa dni – w piątek 26 i sobotę 27 maja – Tomasz Zubilewicz zapowiadał z portu na żywo prognozę pogody.

Zdaniem uczestników regat, port doskonale sprawdził się jako baza tak dużej imprezy. Opiekunowie kół naukowych podkreślali, że International Waterbike Regatta Jeziorak 2017 były najlepszym tego typu wydarzeniem od wielu lat. Kolejna edycja International Waterbike Regatta odbędzie się w Zagrzebiu w Chorwacji.

Za organizacją International Waterbike Regatta Jeziorak 2017 stały Politechnika Gdańska, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Port Śródlądowy w Iławie, Starostwo Powiatowe w Iławie oraz Excento sp. z o.o. – spółka, odpowiedzialna za promowanie aktywności związanych z praktycznym wykorzystaniem nauki.

Wydarzeniem, które towarzyszyło regatom IWR, była konferencja „Ekonomia wody na Warmii i Mazurach. Kadry dla branży jachtowej – perspektywy inteligentnej specjalizacji”. Ideą przedsięwzięcia było zaprezentowanie potencjału branży związanej z ekonomią wody w województwie warmińsko-mazurskim. Konferencja skierowana była do przedstawicieli samorządów lokalnych, producentów łodzi, żeglugi śródlądowej, portów, przedstawicieli szkół zawodowych, firm konsultingowych czy agencji HR.