Jedenastu ekspertów, prawie pół tysiąca uczestników i niezliczona ilość faktów i ciekawostek o najdłuższym jeziorze w Polsce – tak w dużym skrócie można by podsumować cykl spotkań „Porozmawiajmy o Jezioraku”, które przez cały 2016 rok odbywały się w nowym porcie.

Cykl spotkań w lutym otworzył Marian Jurak, który opowiedział o nietypowych atrakcjach Jezioraka – zamknął w listopadzie dr hab. Paweł Tański, który skupił się na twórczości związanego z Iławą i okolicami Edwarda Stachury. W międzyczasie można było wysłuchać wykładów Krystyny Kacprzak (Jeziorak – Kanał Dobrzycki – Ewingi), Cezarego Wawrzyńskiego (Atrakcje szlaku Kanału Elbląskiego), Aliny Rodziewicz (Nieodkryte zakątki Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego), Adama Kopiczyńskiego (Kajakiem przez Jeziorak do Drwęcy), Sławomira Dylewskiego (Tajemnice Kanału Elbląskiego), Jacka Barczaka (Geocaching nad Jeziorakiem), Mirosława Mastalerza (Pan Samochodzik nad Jeziorakiem), Łukasza Szczepańskiego (Szlak bursztynowy i starożytni osadnicy okolic Jezioraka) oraz Dariusza Paczkowskiego (Podania i legendy znad Jezioraka).

Wszystkie spotkania trwały łącznie 17 godzin, a całość została zarejestrowana. Już teraz przebieg większości spotkań obejrzeć można na kanale portu w serwisie YouTube. Do tej pory obejrzano je już ponad 5 tysięcy razy. Wśród widzów przeważają mieszkańcy centralnej i południowej Polski, głównie Krakowa, Wrocławia i Łodzi, ale po nagrania sięgają także mieszkańcy Kanady, Boliwii, Chin, Nowej Zelandii i… Białorusi.

15 grudnia w sali konferencyjnej portu śródlądowego odbyło się podsumowanie całego cyklu. Spotkanie zatytułowane zostało „Tajemnice wydobyte z Jezioraka”. W części przybrało ono formę wykładu, ale było też okazją do sprawdzenia wiedzy o najdłuższym jeziorze w Polsce. Dla najbardziej aktywnych uczestników spotkania, udzielających poprawnych odpowiedzi na zadawane pytania, przewidziano upominki związane z Pojezierzem Iławskim.

– W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim ekspertom, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w organizację cyklu – mówił w trakcie spotkania Michał Młotek z portu, który koordynował organizację spotkań. – Tym bardziej, że każdy z nich zrobił to nieodpłatnie. Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni.

Wiadomo już, że w przyszłym roku w porcie odbywać się będą kolejne spotkania popularyzatorskie, choć w nieco innej formie. Niektóre z nich połączone będą z wyprawami terenowymi. Zgodnie z życzeniem mieszkańców regionu w porcie odbywać się będą też spotkania z poetami młodego pokolenia. Szczegóły znaleźć będzie można na stronie www.port-ilawa.pl.