Za nami ferie zimowe. W tym czasie w Porcie Śródlądowym w Iławie odbywały się pokazy makiety Kanału Elbląskiego oraz kolejne spotkania popularyzujące wiedzę o Jezioraku. Chętnych do udziału w wydarzeniach, mimo prawdziwie zimowej pogody, nie brakowało.

Okazuje się, że Jeziorak może być atrakcyjny dla turystów nie tylko wiosną i latem, ale też jesienią i zimą. Choć w okresie zimowym jest ich zdecydowanie mniej, to jednak są, korzystają z lokalnych atrakcji, zasięgają sugestii i opinii w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, podróżują i odkrywają atrakcje Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Zdaniem przedstawicieli branży turystycznej sytuacja w regionie zmieniła się po otwarciu ośrodka narciarskiego „Kurza Góra”. W Iławie i okolicach zatrzymuje się wielu miłośników jazdy na nartach. I z roku na rok jest ich coraz więcej.

To między innymi dla nich w okresie ferii zimowych w Porcie Śródlądowym w Iławie przygotowano dodatkowe atrakcje. Jedną z nich były pokazy makiety Kanału Elbląskiego. Iławska makieta to jedno z trzech tego typu urządzeń, które wybudowano kilka lat temu. Podobne znajdują się w Ostródzie i Elblągu. W Iławie makietę zobaczyć można na co dzień w budynku Centrum Obsługi Pasażerów portu, jednak uruchamiana jest tylko na specjalne okazje. W tym roku, w okresie ferii zimowych odbyło się dziewięć pokazów. Udział w nich wzięli nie tylko mieszkańcy, ale też goście z całej Polski, w tym z Olsztyna, Gdańska, Wrocławia, Poznania, a nawet turyści zagraniczni. Pokazy uzupełniane były komentarzem informatorów turystycznych.

7 lutego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku”. Tym razem gościem portu była dr hab. Emilia Jaroszewska z Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentująca też Forum Miłośników Pana Samochodzika, która wygłosiła wykład „Jeziorak w serii powieści przygodowych »Pan Samochodzik i…«”.

Nad Jeziorakiem dzieje się akcja czterech powieści z serii stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego: „Pan Samochodzik i złota rękawica”, „Pan Samochodzik i Niewidzialni”, „Pan Samochodzik i Winnetou” oraz „Nowe przygody Pana Samochodzika”. W trakcie wykładu można było usłyszeć o konkretnych miejscach, do których docierali bohaterowie powieści Nienackiego. Każdego roku odwiedzają je miłośnicy przygód Pana Samochodzika.

Spotkanie z dr hab. Emilią Jaroszewską było jednym z pierwszych, poświęconych serii powieści „Pan Samochodzik i…” oraz postaci autora. Temat ten od lat wzbudza ciekawość. Może dlatego na spotkanie do portu przyjechali miłośnicy twórczości Zbigniewa Nienackiego aż z Łodzi i Wrocławia? Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku” odbędzie się w porcie w marcu.

Warto dodać, że jeszcze w zeszłym roku w Alei Żeglarskiej na terenie portu odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Zbigniewowi Nienackiemu, który żył i tworzył w Jerzwałdzie nad Jeziorem Płaskim. W 2019 roku mija dziewięćdziesiąta rocznica urodzin pisarza.