Za nami ferie zimowe. W tym czasie w Porcie Śródlądowym w Iławie odbywały się pokazy makiety Kanału Elbląskiego oraz kolejne spotkania popularyzujące wiedzę o Jezioraku. Chętnych do udziału w wydarzeniach, mimo prawdziwie zimowej pogody, nie brakowało.

Okazuje się, że Jeziorak może być atrakcyjny dla turystów nie tylko wiosną i latem, ale też jesienią i zimą. Choć w okresie zimowym jest ich zdecydowanie mniej, to jednak są, korzystają z lokalnych atrakcji, zasięgają sugestii i opinii w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, podróżują i odkrywają atrakcje Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Zdaniem przedstawicieli branży turystycznej sytuacja w regionie zmieniła się po otwarciu ośrodka narciarskiego „Kurza Góra”. W Iławie i okolicach zatrzymuje się wielu miłośników jazdy na nartach. I z roku na rok jest ich coraz więcej.

To między innymi dla nich w okresie ferii zimowych w Porcie Śródlądowym w Iławie przygotowano dodatkowe atrakcje. Jedną z nich były pokazy makiety Kanału Elbląskiego. Iławska makieta to jedno z trzech tego typu urządzeń, które wybudowano kilka lat temu. Podobne znajdują się w Ostródzie i Elblągu. W Iławie makietę zobaczyć można na co dzień w budynku Centrum Obsługi Pasażerów portu, jednak uruchamiana jest tylko na specjalne okazje. W tym roku, w okresie ferii zimowych odbyło się dziewięć pokazów. Udział w nich wzięli nie tylko mieszkańcy, ale też goście z całej Polski, w tym z Olsztyna, Gdańska, Wrocławia, Poznania, a nawet turyści zagraniczni. Pokazy uzupełniane były komentarzem informatorów turystycznych.

7 lutego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku”. Tym razem gościem portu była dr hab. Emilia Jaroszewska z Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentująca też Forum Miłośników Pana Samochodzika, która wygłosiła wykład „Jeziorak w serii powieści przygodowych »Pan Samochodzik i…«”.

Nad Jeziorakiem dzieje się akcja czterech powieści z serii stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego: „Pan Samochodzik i złota rękawica”, „Pan Samochodzik i Niewidzialni”, „Pan Samochodzik i Winnetou” oraz „Nowe przygody Pana Samochodzika”. W trakcie wykładu można było usłyszeć o konkretnych miejscach, do których docierali bohaterowie powieści Nienackiego. Każdego roku odwiedzają je miłośnicy przygód Pana Samochodzika.

Spotkanie z dr hab. Emilią Jaroszewską było jednym z pierwszych, poświęconych serii powieści „Pan Samochodzik i…” oraz postaci autora. Temat ten od lat wzbudza ciekawość. Może dlatego na spotkanie do portu przyjechali miłośnicy twórczości Zbigniewa Nienackiego aż z Łodzi i Wrocławia? Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku” odbędzie się w porcie w marcu.

Warto dodać, że jeszcze w zeszłym roku w Alei Żeglarskiej na terenie portu odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Zbigniewowi Nienackiemu, który żył i tworzył w Jerzwałdzie nad Jeziorem Płaskim. W 2019 roku mija dziewięćdziesiąta rocznica urodzin pisarza.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?