Makieta pochylni Oleśnica

Makieta pochylni Oleśnica

W hallu budynku Centrum Obsługi Pasażerów znajduje się makieta pochylni Oleśnica. Makieta jest modelem wykonanym w skali 1: 150.

Pochylnia Oleśnica jest obok pochylni Buczyniec, Kąty, Jelenie i Całuny jednym z pięciu takich urządzeń na Kanale Elbląskim. Dzięki nim statki pokonać mogą różnicę poziomu wód wynoszącą niemal 100 metrów na odcinku liczącym zaledwie 10 kilometrów. W przypadku pochylni Oleśnica, będącej środkową pochylnią kanału, na odcinku toru wynoszącym 479 metrów, pokonywana jest różnica wysokości 24,20 metra (Buczyniec 20,62 m., Kąty 18,88 m., Jelenie 21,99 m., Całuny 13,83 m.).

Dzięki takim urządzeniom Kanał Elbląski jest atrakcją światowego formatu. Wyjątkowość rozwiązań technicznych pochylni wynika z wykorzystania siły wody jako napędu mechanicznego wyciągającego platformy szynowe ze statkami lub innymi jednostkami pływającymi z niższego progu wodnego na wyższy lub odwrotnie.

Na modelu, który znajduje się w hallu budynku Centrum Obsługi Pasażerów, odtworzono wszystkie urządzenia w najdrobniejszych szczegółach.

Makietę oglądać można w godzinach otwarcia Centrum Obsługi Pasażerów. Dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu, organizowane będą pokazy specjalne.


Żeglarska Izba Pamięci

Żeglarska Izba Pamięci

W hallu budynku Centrum Obsługi Pasażerów mieści się Żeglarska Izba Pamięci. Znajdują się w niej pamiątki przekazane przez rodziny osób upamiętnionych w Alei Żeglarskiej.

W szklanych witrynach zobaczyć można między innymi należące do kapitana Tomasza Lewandowskiego Srebrny Sekstans – najwyższe polskie wyróżnienie żeglarskie, prestiżowego Kolosa – pierwszą polską nagrodę podróżniczo-eksploracyjną, banderę, ryngraf i cyrkiel nawigacyjny z jachtu Luka oraz dyplomy honorowe, wyróżnienia i pamiątkowe zdjęcia .

W Żeglarskiej Izbie Pamięci znajdują się również pamiątkowe medale i odznaczenia honorowe Mariana Skubija, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, odznakę Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego oraz prestiżowy Medal 40-lecia Sportu na Warmii i Mazurach, przyznany w 1985 roku.

Eksponaty oglądać można w godzinach otwarcia Centrum Obsługi Pasażerów. Dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu, organizowane będą pokazy z przewodnikiem.


Aleja Żeglarska

Aleja Żeglarska

Aleja Żeglarska zlokalizowana jest na spacerowym odcinku falochronu. Wzdłuż alei znajdują się pamiątkowe tabliczki, upamiętniające wybitnych żeglarzy, miłośników żeglarstwa i osoby, które przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju sportów wodnych w Polsce i nad Jeziorakiem.

W dniu otwarcia portu, 26 czerwca 2015 roku, na falochronie odsłonięto tabliczki Antoniego Gierszewskiego – pedagoga i wychowawcy młodzieży, inicjatora budowy szkolnej przystani żeglarskiej, na terenie której obecnie funkcjonuje port śródlądowy, Mariana Skubija – trenera i prekursora żeglarstwa regatowego, dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Iławie w latach 1973-1986 oraz Tomasza Lewandowskiego – żeglarza z Iławy, który w 2007 roku na jachcie „Luka” jako pierwszy Polak i szósty człowiek na świecie samotnie opłynął Ziemię w kierunku ze wschodu na zachód.

Każdego roku na terenie portu w Iławie odsłaniane będą nowe tabliczki.

Osoby upamiętnione w Alei Żeglarskiej na terenie Portu Śródlądowego w Iławie:

Antoni Gierszewski (1918 – 1990) – pedagog, wychowawca młodzieży, działacz sportowy. Inicjator budowy szkolnej przystani żeglarskiej nad Jeziorakiem. Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w latach 1958-1970.

Marian Skubij (1932 – 1986) – trener, wychowawca młodzieży, działacz sportowy. Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Iławie w latach 1973-1986. Prekursor żeglarstwa regatowego, pomysłodawca Regat Pomarańczowych.

Tomasz Lewandowski (1959 – 2012) – żeglarz. W 2007 r. na jachcie „Luka” jako pierwszy Polak i szósty człowiek na świecie samotnie opłynął Ziemię w kierunku ze wschodu na zachód.

Stefan Puchniarz (1948-2000) – pedagog, wychowawca młodzieży, działacz sportowy. Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w latach 1986-1993. Miłośnik żeglarstwa, popularyzator aktywnego wypoczynku nad Jeziorakiem.

Zbigniew Nienacki (1929-1994) – pisarz, dziennikarz, twórca serii powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika. Popularyzator aktywnej turystyki, historii i żeglarstwa.

Zdzisław Jaworski (1946-2008) – działacz sportowy, miłośnik żeglarstwa. Popularyzator aktywnego wypoczynku nad Jeziorakiem.

Jerzy Kubaszewski (1951-2018) – miłośnik żeglarstwa. Konstruktor jachtowy. Wieloletni redaktor magazynu “Żagle”. Popularyzator aktywnego wypoczynku nad Jeziorakiem.

Regulamin Alei Żeglarskiej i wzór wniosku do pobrania.