MapaPort śródlądowy w Iławie zlokalizowany jest na południowym krańcu najdłuższego jeziora w Polsce – Jezioraka, w granicach administracyjnych Iławy, na terenie przedwojennego osiedla willowego, przy ul. Chodkiewicza 5.

To właśnie tu Warmia i Mazury otwierają się turyście ukazując swe piękno. Przybywający z zachodu, północy czy południa Polski tu po raz pierwszy stykają się z urokami mazurskich jezior.

Jednym z największych atutów regionu iławskiego jest dostępność komunikacyjna. Samochodem z miast centralnej Polski jedzie się tu około 3 godzin. Tyle samo czasu zajmuje podróż koleją. W Iławie – stolicy powiatu iławskiego, zatrzymują się wszystkie pociągi jadące od strony Warszawy, Gdańska (szybka kolej – linia E65), Poznania i Olsztyna.

Dzięki doskonałym połączeniom komunikacyjnym podróż do tej części Warmii i Mazur jest krótka i przyjemna. Przez Iławę przebiega droga krajowa nr 16: Ełk – Grudziądz, przez Lubawę droga krajowa nr 15: Trzebnica – Ostróda, a w odległości 30 km od Iławy znajduje się droga nr 7: Gdańsk – Warszawa, umożliwiająca łatwy dojazd z portów morskich Trójmiasta oraz portów lotniczych w Gdańsku (Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – 165 km) i Warszawie (Port Lotniczy Warszawa-Okęcie im. F. Chopina – 217 km, Port Lotniczy Modlin – 170 km). Od południa do Iławy prowadzi droga wojewódzka nr 536, a od północy nr 521.

Jezioro Jeziorak leży na szlaku Kanału Elbląskiego, w bezpośrednim zapleczu polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 i Pętli Żuławskiej.