Po roku funkcjonowania Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej otrzymało dodatkową, drugą gwiazdkę w związku z certyfikacją informacji turystycznych prowadzoną w ramach Polskiego Systemu Informacji Turystycznej.

Certyfikacja informacji turystycznej w Polsce została wprowadzona w 2010 roku. Stanowi ona bardzo ważny element realizowanej przez Polską Organizację Turystyczną polityki zarządzania jakością Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Biura udzielające informacji turystom poddają się jednak procesowi certyfikacji dobrowolnie.

Na Warmii i Mazurach certyfikacja biur i punktów informacji turystycznej prowadzona była w drugiej połowie 2016 roku. Była to trzecia edycja certyfikacji punktów w województwie. Proces polegał na wizytacji biur przez Regionalną Komisję Certyfikacyjną oraz sprawdzeniu praktycznej wiedzy pracowników biura oraz jakości obsługi klienta przez tzw. tajemniczego klienta. Powiatowemu Centrum Informacji Turystycznej w Iławie przyznano dwie gwiazdki na cztery możliwe, jednak – co warto podkreślić – punkt już teraz spełnia większość wymagań stawianych przed biurami trzygwiazdkowymi.

Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej funkcjonuje w ramach Centrum Obsługi Pasażerów Portu Śródlądowego w Iławie. Obsługiwane jest wyłącznie przez pracowników portu. Turyści i żeglarze uzyskają tam wszelkie informacje na temat atrakcji regionu – także w językach angielskim i niemieckim. Do dyspozycji gości są bezpłatne materiały informacyjne i promocyjne, multimedialny infokiosk, bezpłatny dostęp do Internetu, a do zakupienia – gadżety, pamiątki i wydawnictwa związane z okolicami Jezioraka. Dodatkową atrakcją Centrum Obsługi Pasażerów jest makieta jednej z pochylni Kanału Elbląskiego oraz Żeglarska Izba Pamięci. W sezonie wiosenno-letnim (od maja do września) centrum czynne jest przez cały tydzień w godzinach od 7:00 do 19:00.

Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej to jedna z dwóch informacji turystycznych funkcjonujących w Iławie. W iławskim ratuszu działa miejskie Biuro Informacji Turystycznej. Na terenie Warmii i Mazur znajduje się łącznie 39 certyfikowanych jednostek.