Zawody triathlonowe w Suszu znają już wszyscy. Czy jest szansa, by w powiecie iławskim pojawiła się kolejna tak duża impreza sportowa? Wszystko wskazuje na to, że tak. 4 lipca w Porcie Śródlądowym w Iławie odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której ogłoszono plany organizacji zawodów SwimRun Poland Jeziorak 2019.

Swimrun narodził się w 2006 roku w Szwecji. Nazwa dyscypliny po szwedzku to “Ö till Ö” czyli “od wyspy do wyspy”. I w pełni oddaje ona istotę wyścigu. Swimrun to bowiem biegowo-pływacki wyścig z punktu A do punktu B – lądem i wodą. Jest to więc połączenie biegu przełajowego i pływania. Dyscyplina ta z roku na rok staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

Z Bieszczad nad Jeziorak

W Polsce jest niewiele miejsc, w którym można by zorganizować wyścig w taki sposób, by w pełni oddać jego charakter. Pary sportowców ścigają się co prawda już na Pomorzu, w Górach Świętokrzyskich i w Bieszczadach, brakowało jednak lokalizacji tam, gdzie wody i lasów jest najwięcej, czyli na Warmii i Mazurach.

Pomysł, by zorganizować wyścig w województwie warmińsko-mazurskim, narodził się w… Bieszczadach. To tam od kilku lat fundacja Kocham Góry organizuje wyścig SwimRun Poland Solina. W tym roku odbędzie się on 15 września. Zdaniem uczestników wyścig w Bieszczadach to jedno z najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej wymagających wyzwań sportowych w Polsce. W 2018 roku weźmie w nim udział prawie 500 zawodników.

Przedstawiciele fundacji – Gabriela Rolka i Kacper Piech szukali kolejnej lokalizacji dla wyścigu już od zeszłego roku. Lokalizacji, w której można by zorganizować wyścig w formule i w kształcie zbliżonym do wyścigu nad Soliną. Kilka miesięcy temu pojawili się w Iławie. Wizytę nad Jeziorakiem rozpoczęli od spotkania w Porcie Śródlądowym w Iławie.

– Spotkania w porcie, z pracownikami portu, dały nam to, czego najbardziej na początku potrzebowaliśmy – mówi Gabriela Rolka z fundacji Kocham Góry. – Pozwoliły nam szybko rozeznać się w Jezioraku, rozstrzygnąć kwestie związane z pozwoleniami, a nawet zaplanować wstępnie trasę wyścigu.

Kolejne miesiące upłynęły na spotkaniach z przedstawicielami urzędów i instytucji, które wydawać będą pozwolenia na organizację i przebieg wyścigu w kształcie zaproponowanym przez organizatorów. Pojawiły się też deklaracje współpracy ze strony samorządów.

Swimrun Jeziorak 2019

Od pierwszych spotkań w porcie minęło już ponad pół roku. Dziś wiadomo już, że pierwsza edycja Swimrun Jeziorak odbędzie się 18 maja 2019 roku. Znana jest też już trasa, a właściwie trasy wyścigu. Przewidziano bowiem rozegranie wyścigu aż na trzech różnych dystansach.

O wszystkim organizatorzy opowiedzieli 4 lipca w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w Porcie Śródlądowym w Iławie. Na spacerowym pomoście portu spotkali się przedstawiciele Swimrun Poland, samorządów, na terenie których rozgrywany będzie wyścig, a także instytucji sportu i stowarzyszeń sportowych. Konferencję poprowadził Michał Młotek, który od początku uczestniczył w rozmowach dotyczących organizacji wyścigu nad Jeziorakiem.

Konferencja prasowa, w trakcie której poinformowano o planach organizacji wyścigu SwimRun Poland Jeziorak 2019 odbyła się na spacerowym pomoście Portu Śródlądowego w Iławie

W trakcie spotkania Kacper Piech opowiedział o historii dyscypliny, natomiast Gabriela Rolka zdradziła, co sprawiło, że to Jeziorak stanie się lokalizacją wyścigu. Wskazała na 7 punktów: najdłuższe jezioro w Polsce, 16 wysp, Wielką Żuławę, wyjątkową przyrodę, nowoczesną infrastrukturę, dobre skomunikowanie z największymi polskimi miastami oraz przychylność władz.

Temu ostatniemu punktowi poświęcono nieco więcej czasu. Organizatorzy zwrócili uwagę na fakt, że spotkali się nad Jeziorakiem nie tylko z przychylnością urzędów i instytucji, ale też z ogromnym wsparciem merytorycznym, które znacznie przyspieszyło wstępne przygotowania.

Wiadomo już wszystko

Wyścig SwimRun Poland Jeziorak 2019 rozegrany zostanie na trzech dystansach. Najważniejszy, a zarazem najtrudniejszy to dystans Ultra Jeziorak (30 km biegania i 5 km pływania). Kolejny dystans to 2/3 Ultra Jeziorak (22 km biegania i 3,2 km pływania). Ostatni dystans to 1/3 Ultra Jeziorak (10 km biegania i 1,5 km pływania).

Zdaniem organizatorów będzie to wydarzenie zbliżone do tego organizowanego w Bieszczadach. Nie będzie to wydarzenie regionalne – będzie to impreza zorganizowana na skalę ogólnopolską.

– Jeziorak nas zauroczył – przyznaje Kacper Piech. – To idealne miejsce na rozegranie wyścigu swimrun. Mamy tu wszystko, czego potrzebujemy: długie jezioro, kilkanaście wysp, piękne lasy, a także nowoczesną infrastrukturę.

Zdaje się, że już docenili to miłośnicy swimrunu. Po opublikowaniu informacji o planach organizacji wyścigu nad Jeziorakiem prędko pojawiły się pozytywne komentarze i deklaracje zgłoszeń. Czy w wyścigu weźmie udział aż tylu zawodników, co w Bieszczadach? Przekonamy się, gdy ruszą zapisy. Jedno jest pewne już teraz – SwimRun Poland Jeziorak 2019 będzie kolejną piękną wizytówką regionu.

Informacje dotyczące SwimRun Poland Jeziorak 2019 ukazywać się będą na stronie organizatora pod adresem www.swimrunpoland.com. Tam też zobaczyć można zdjęcia z zeszłorocznej edycji wydarzenia.