Pielgrzymka rowerowa wokół Jezioraka na stałe wrosła w kalendarz wydarzeń odbywających się nad najdłuższym jeziorem w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od kilkunastu lat. A za wszystkim od początku stoi jeden człowiek – Krzysztof Zakreta, znany w regionie animator turystyki rowerowej.

W tym roku Pielgrzymka Rowerowa Wokół Jezioraka zaplanowana została na 25 marca. Będzie to już czternasta edycja tego niezwykłego wydarzenia. Uczestnicy jak co roku oddadzą w ten sposób hołd św. Janowi Pawłowi II i upamiętnią pobyt ks. kard. Karola Wojtyły nad Jeziorakiem.

Uczestnicy pielgrzymki będą mieli do dyspozycji dwie trasy, dostosowane do możliwości. Grupa, która pod przewodnictwem Krzysztofa Zakrety pokona trasę “Maxi”, wystartuje z Iławy, spod czerwonego kościoła o godzinie 9:37 i przez Siemiany, Jerzwałd, Zalewo i Boreczno skieruje się do Gizerka, a stamtąd z powrotem do Iławy. Długość trasy do 80 km., planowany czas przejazdu to 4 godziny. Zbiórka przewidziana została na godzinę 9:15 na placu przed czerwonym kościołem.
Trasa “rodzinna” jest o wiele krótsza. Jej długość wynosi zaledwie 24 km., a planowany czas przejazdu to 2 godziny. Uczestnicy pod wodzą przewodnika terenowego Dariusza Paczkowskiego pokonają odcinek od czerwonego kościoła przez Szałkowo do Gizerka, a stamtąd z powrotem do Iławy. Grupa “rodzinna” wyruszy spod murów najstarszego kościoła w Iławie o godzinie 12:30, jednak zbiórka uczestników przewidziana została już na 12:15.

Zgodnie z tradycją obie grupy spotkają się około godziny 13:30 przed kaliczką w Gizerku. Tam zapalone zostaną zniszcze, złożone kwiaty, wspólnie odśpiewana zostanie “Barka”. Tam też uczestnicy pielgrzymki będą mieli okazję wysłuchania krótkiej opowieści Dariusza Paczkowskiego o historii Jezierzyc i pobytach Karola Wojtyły w Iławie i nad Jeziorakiem. Powrót do Iławy zaplanowany został na godzinę 15:00.

Osoby biorące udział w pielgrzymce proszone są o zabranie na trasę wyprawy ciepłego napoju, prowiantu, rękawiczek i czapki, kasku rowerowego i aparatu fotograficznego.

Krzysztof Zakreta, który organizuje marcową pielgrzymkę, prosi wszystkich mieszkańców powiatu iławskiego, którzy mogliby wzbogacić wiedzę o pobytach św. Jana Pawła II nad Jeziorakiem, do kontaktu pod adresem krz33@o2.pl.