Takiej atrakcji jeszcze nie było. Już 19 sierpnia pięćdziesięciu ochotników będzie miało okazję przyglądać się manewrom statków w Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy. I nie w ciągu dnia, a w nocy.
Tę niecodzienną atrakcję organizują Port Śródlądowy w Iławie, Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego “Navicula” oraz Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, która zarządza ośrodkiem.
Spotkanie, które zaplanowano na 19 sierpnia, podzielone zostało na dwie części. Pierwsza rozpocznie się o godzinie 19:00 w sali konferencyjnej portu śródlądowego. Dyrektor Fundacji Bezpieczeństwa i Żeglugi Jacek Nowicki opowie o tym, skąd wzięła się pod Iławą tzw. “szkoła kapitanów”. Następnie odbędzie się prezentacja filmu “Gdzie tankowce po lesie pływają?”. O produkcji, która odsłoni przed uczestnikami spotkania tajemnice Badawczo-Szkoleniowego Ośrodka Manewrowania Statkami, opowie prezes Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego “Navicula” Sławomir Dylewski.
Po spotkaniu w porcie uczestnicy wezmą udział w wycieczce terenowej nad jezioro Silm, gdzie ze specjalnie przygotowanego miejsca będzie można przyglądać się nocnym manewrom statków. Organizatorzy zapewniają transport z portu do ośrodka i z powrotem.
Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy funkcjonuje od prawie 40 lat i jest jednym z pięciu miejsc tego typu na świecie. Podobne ośrodki działają we Francji, Anglii, Stanach Zjednoczonych i Australii. Zdaniem specjalistów w sferach żeglugowych wielu rejonów świata Iława jest najbardziej znanym z polskich miast. Wszystko dzięki ośrodkowi, który przeszkolił już kilka tysięcy pływających po całym świecie pilotów i kapitanów statków.
Ze względów organizacyjnych liczba miejsc dla osób, które chciałyby wziąć udział w nocnej obserwacji manewrów statków jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 sierpnia w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Porcie Śródlądowym oraz pod numerem telefonu 602 744 083.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wycieczki terenowej nad jezioro Silm w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.