Gościliśmy w Porcie Iława uczniów i nauczycieli z Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych z Lubawy w ramach realizowanego przez nich projektu pn. „Jestem sobą w mojej szkole”. Poniżej relacja. Przy okazji zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby odwiedzić nasz Port w ramach zajęć lekcyjnych. Opowiemy o Porcie i naszym pięknym Jezioraku.

Dobiega końca wieloletni projekt unijny skierowany do uczniów i nauczycieli AZPO pn. „Jestem sobą w mojej szkole”. Uczniowie uczestniczą w zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań, zajęciach indywidualnych, z doradztwa zawodowego, jeżdżą na wycieczki, rodzice korzystają z systemowego wsparcia psychologicznego, a nauczyciele dokształcają się uczestnicząc w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego. Obok milionowego projektu, nauczyciele piszą wnioski i zdobywają granty, jak np. projekt „Ferie z ekonomią” lub „Krok w przyszłość”.
— Licealiści zakończyli pierwszy etap szkoleń w ramach projektu “Krok w przyszłość”. Uczestnicy brali udział w treningu kompetencji społecznych, aktywnego poszukiwania pracy, autoprezentacji oraz twórczej ekspresji z elementami dramy. Aktualnie, kontynuują szkolenia zawodowe i co weekend uczestniczą w kursie kwalifikowanym pierwszej pomocy. – opowiada Zofia Fota, doradca zawodowy w AZPO.
Siódmoklasiści i ósmoklasiści wzięli udział w projekcie Ferie z Ekonomią, finansowanym z środków Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Grupa odwiedziła Bank Spółdzielczy w Lubawie oraz Port w Iławie, gdzie poznali historię bankowości, krótką historię powstania portu, zapoznali się z ofertą turystyczną, a także poznali ofertę szkoły żeglarskiej „Ważka”.
— Największym zainteresowaniem cieszyła się praktyczna nauka wiązania węzłów żeglarskich. Uczniowie aktywnie słuchali i wykonywali poszczególne zadania. Realizacja projektu przyczyniła się do wzrostu wiedzy na temat budżetu domowego, funkcji banku oraz podstawowych pojęć ekonomicznych z zakresu przedsiębiorczości. – wspomina Maria Burzyńska, szkolny koordynator projektu i nauczyciel przedsiębiorczości.

Przedszkolaki i żłobkowicze także uczestniczą w różnych projektach. Ostatnio, grupa Sówki, w Czyściochowej Akademii Rossmanna wygrała bon na kwotę 500 zł.
— Żłobek i przedszkole to początek edukacji- codziennie staramy się robić wszystko, żeby był on przyjazny dzieciom, również w temacie nauki o higienie. Korzystamy z dostępnych pomocy dydaktycznych w postaci scenariuszy zabaw, konkursów, przy okazji zdobywając nagrody — wspomina Beata Zelma, nauczycielka edukacji przedszkolnej.
— Każdy rodzi się z talentem. My pomagamy go odkryć i rozwijać. W tym celu nauczyciele skupiają się na kształtowaniu umiejętności uczenia się, inicjatyw dzieci i młodzieży, wspierając postawy przedsiębiorcze. Równocześnie, tyle samo uwagi poświęcamy kompetencjom matematycznym, świadomości i ekspresji kulturalnej, kompetencjom obywatelskim oraz informatycznym. Pracujemy metodami opartymi na praktycznej działalności uczniów, głównie projektowo – mówi Katarzyna Miąskowska, dyrektorka AZPO.

źródło: AZPO,
red.al
lubawa@gazetaolsztynska.pl